Te kutyád is "hisztizik" mikor fürdetni szeretnéd, harcol a fesűvel, kefével?
Nem fogadja el egyetlen kozmetikus sem az ellátását?
Fél tőled a kutyád? Hozzáérsz a lábához, fejéhez elhúzza magát,elszalad?
Kölyökkutyád szeretnéd jól szocializálni?
Előfordult, hogy megjegyzéseket kaptál,hogy folyton izeg-mozog, nem megvizsgálható, veszélyes nyírni a szőrét?
Zavar, hogy minden orvosi vagy kutyakozmetikai látogatás során kutyád sír,fél,retteg a kozmetikai vagy állatorvosi asztalon?!
Szemápolás, szemcseppentés nem megy?
Fülápolás,fülcseppentés csak lefogással lehetséges?
Netalán műtétre készültök és szeretnél felkészülni, hogy minél könnyebben átvészeld te is és kutyusod is?
Harap a kutyád ha próbálod fésülni,letörölni a lábát vagy akár simogatni?
Félsz a saját kutyádtól?
Harapott már téged, kutyakozmetikust vagy állatorvost?
Idős kutyusod egyre kevésbé tolerálja az érintést, simogatást?
Már nem vagy egyedül! Létezik rá megoldás, segítség, hogy kedvenced újra a régi legyen! Úgy hívják Cooperatíve Care vagy közreműködő gondozás.
A kölyökkori szocializáció fontos része, az állat szoktatása a test érintéséhez, kezeléséhez, a tisztántartással kapcsolatos helyzetek és eszközök megismertetése, ide tartozik az állatorvosi és kutyakozmetikai látogatásra való megfelelő felkészítés is. Ez azonban nagyon gyakran hiányos marad, bizonyos alapvetően érzékeny testrészek mint a mancsok, fej, fülek alig vagy egyáltalán nem megérinthetők, majd amikor kedvencünk először találkozik ezekkel a helyzetekkel negatív élményként élheti meg.
A negatív élmények azonban gondoljunk csak a saját pl. fogászati élményeinkre nagyon mélyen elraktározódnak, rossz érzés marad bennünk, amit minden egyes újabb látogatás alkalmával át kell élnünk. Igy van ez a kutyusoknál is. A félelmetes, ijesztő emlékeknek meg van az a rossz természete, hogy minden alkalommal kellemetlenebbnek éljük meg, míg végűl teljesen elkerülők leszünk az adott szituációval szemben. Ez történik a kutyákkal is egy negatív állatorvosi, kozmetikai, vagy otthoni gondozási élmény után.
A gazdák sok esetben félreértve kutyusaik visszajelzéseit, őt hisztisnek, akaratosnak, rossz idegrendszerűnek, engedetlennek stb. cimkézik, miközben a valóságban kedvencük folyamatosan segítségért kiált, próbálkozik megértetni magát a testbeszédén keresztül, nem ritkán hiába. Ekkor fordul elő, hogy a kezdeti kommunikációs finom jelek után, egyre komolyabb jelzésekkel igyekeznek gazdát, kozmetikust vagy állatorvost maguktól távoltartani.
A kutyák alapvetően konfliktuskerülők, szeretnék elkerülni az erőszakot (mint harapás, csípés), de sokszor mi magunk nem hagyunk más lehetőséget a számukra. Amikor egy állat eljut erre a szintre, számára már csak erőszakmentes megoldás jöhet szóba,ahhoz, hogy újra bízni tudjon a gazdájában.
Ha nem kérünk időben segítséget, könnyen eljuthatunk a legvégső szintre, amikor kutyánk már egyáltalán nem bízik bennünk, elkerül minket, nem engedi simogatni magát, sokat morog, netalán harap is.
Korábban a kutyaoktatás több területével is foglalkoztam, de úgy döntöttem, hogy szaktudásomat, egy területre fókuszálom. Négylábú kedvenceket segítek, hogy minél komfortosabban érezzék magukat az állatorvosnál, a kozmetikában, támogassam a gazdikat ha kedvencük otthoni ápolásra szorulna, hogy azt is a leghatékonyabban, de a kutya számára félelem- és stresszmentesen tudják megoldani.
Holisztikus szemlélettel, maximálisan állat központúan támogatom ezután is a gazdikat, hogy kedvenceik a legjobban érezhessék magukat még a számukra ijesztő és kevésbé kellemes, kiszolgáltatott pillanatokban is.
Miért pont nekik segítek?
Saját tapasztalatból, ügyfelek elbeszéléseiből, a csoportokat olvasgatva azt látom, hogy sok kutyusnak volna szüksége bátorításra. Sokszor félreértve a jelzéseiket, kommunikációjukat, megértés és támogató segítség nélkül maradnak, sok esetben maguk a gazdik is egyedül maradnak a problémával, nehezen élik meg ezeket a helyzeteket, vívódnak miként tudnák jobbá tenni ezeket az alkalmakat.
Az elmúlt időszakot annak szenteltem, hogy elsajátítsam a félelem mentes együttműködő ápolás, gondozás nemzetközileg cooperative care ( ejtsd kooperatív ker) tanításának minden csínját-bínját, hogy átadhassam azt ügyfeleimnek továbbra is erőszakmentesen, maximális odafigyeléssel ahogy ez már tőlem megszokott.
KUTYAISKOLA MÁSKÉNT ...AHOL A KUTYUS ÉS GAZDI EGYMÁSRA TALÁL!